Pilk Kings ry. rf. Jäsentiedoite 3 / 2016  29.09.2016

1.         Laituripilkin PM pidettiin 19.06.2016 Vaasan Kalarannassa.

             - Veteraani sarjassa Pauli Pätäsi sai PRONSSIMITALIN.

            - Hänet palkitaan vuosikokouksessa helmikuussa 2017.

2.         PM-Toimintakilpailu nuorille pidettiin nuorisoleirin yhteydessä lomakylä Seljeksessä 02.07.2016.

             -Nuoret y. 13v. sarjassa Janne Olmari sai HOPEAA.

             - Hänet palkitaan vuosikokouksessa helmikuussa 2017.

3.         Avoimet  SM - Heitto  ja SVK:n SM – Vetouistelu  pidettiin 09-10.07.2016 Hartolassa.

             - Venekuntamme Kjell Antus – Ralf Dahlin olivat heittouistelussa 11:a  ja vetouistelussa 15:a.

4.        PM – Onki oli  24.07.2016 Jurvan Kivi- ja Levalammella..

          -Naisten  sarjassa Eira Määttä sai PRONSSIMITALIN.

          -Nuoret a. 19v. sarjassa Satu Jäntti voitti KULTAMITALIN.

          -Nuoret a. 12v. sarjassa Eveliina Jäntti voitti KULTAMITALIN.

          -Nuoret a. 12v. sarjassa Matias Jäntti sai HOPEAMITALIN.

          -Nuorten joukkueemme:Satu Jäntti, Matias Jäntti ja Eveliina Jäntti voittivat KULTAMITALIT.

          -Naisten joukkueeemme:Eira Määttä, Päivi Tusa ja Eila Viinamäki saivat HOPEAMITALIT.

          -Veteraani joukkueemme : Aleksi Myllyaho,Reijo Kajoranta, Pertti Keitaanranta ja Pauli Pätäri saivat

             PRONSSIMITALIT.

          - Heidät palkitaan vuosikokouksessa helmikuussa 2017.

5.        Pudasjärven Kesäpillkkiviikko oli 25-31.07.2016.

- PK:lla oli 2 edustajaa paikalla. Janne Valtari oli finaalin 2:en  ja Raimo Valtari 8:as.

6.         SM - Onki 2016 oli Kimolan kanavalla 07.08.2016.

- Pilk Kingsiä edusti 4 onkijaa.

-Nuoret a. 19v. Satu Jäntti sai PRONSSIMITALIN.

-Matias ja Eveliina Jäntti olivat Piirin joukkueessa ja saivat PRONSSIMITALIT.

             - Heidät palkitaan vuosikokouksessa helmikuussa 2017.

7.        PM – Heittomestaruuskilpailut olivat Kristiinankaupungissa 14.08.2016.

- Pilk Kingsiä edusti 4 venekuntaa.15 venekuntaa kilpailivat.

             - Venekunta :Mika Lemmetti – Anssi Kinnari voittivat KULTAMITALIT.

             - Venekunta :Kjell Antus – Ralf Dahlin saivat PRONSSIMITALIT.

             - Joukkueissa Kjell Antus / Ralf Dahlin – Thomas Sandås / Timo Stenman voittivat KULTAMITALIT.

             - Joukkueissa Mika Lemmetti / Anssi Nikkari – Ari Torsti / Kim Bacman saivat PRONSSIMITALIT.

             - Heidät palkitaan vuosikokouksessa helmikuussa 2017.

8.         Laituripilkin SM pidettiin Kuopiossa 25.09.2016.

             -Pilk Kingsillä oli yksi edustaja paikalla.Reijo Kajoranta ei ollut kolmen joukossa.

9.         Seuran sisäinen ONKIKUNKKUKILPAILU päättyi seuraavasti.

             1. Murto Martti                                         367,55 p

             2. Ala-Honkola Hannu                            362,79 p.

             3. Valtari Raimo                                       325,80 p.

             4. Myllyaho Aleksi                                   315,48 p.             

             5. Kajoranta Reijo                                    309,06 p.

    Heidät palkitaan vuosikokouksessa helmikuussa 2017.                                                                                                                 

  10.     Piirin ONKIKUNINKUUSKILPAILU päättyi  seuraavasti.

             - Kilpailuja oli 5kpl joita 4 kilpailun pisteet laskettiin.

             - Nuoret a. 19v. sarjassa Satu Jäntti voitti KULTAMITALIN.

             - Nuoret a. 15v. sarjassa Riku Korpi  sai PRONSSIMITALIN.

             - Nuoret a. 12v. sarjassa Eveliina Jäntti  voitti KULTAMITALIN.

             - Nuoret a. 12v. sarjassa Matias Jäntti  sai PRONSSIMITALIN.

             - Naiset y. 60vm sarjassa Eila Viinamäki  sai PRONSSIMITALIN:

             - Heidät palkitaan vuosikokouksessa helmikuussa 2017.

11.       PK-Tietomestaruus pidettiin 28.09.2016 TAKOMOSSA.

             Gunnar Wendell oli tehnyt 15 kysymystä + 3 lisäkysymystä. 15kysymyksen enimmäispisteet olivat 32p.

             1.Juha Leino                                              17 p.

             2.Hannu Ala-Honkola                             10 p. +2p(toinen lisäkysymys)

             3.Leif Heikkuri                                          10 p.

             4.Timo Stenman                                         9 p.

             5.Markku Miilumäki                                                                 6 p. (oli yksi 2p. vastaus)

             6.Aleksi Myllyaho                                      6 p.

             7.Matti Torala                                             4 p.

 

                                                                          

            Sihteeri:         Leif Heikkuri

                                                                                                                   

Pilk Kings ry. rf. Medlemspost 3 / 2016. 29.09.2016

1.         DM i pilkfiske från bryggor  hölls 19.06.2016 vid Fiskestranden i Vasa.

             - I Veteran klassen fick Pauli Pätäri BRONSMEDALJ.

             - Han belönas på årsmötet i februari 2017.

2.         DM –verksamhetstävling för ungdomar hölls på ungdomslägret vid semesterbyn Seljes 02.07.2017.

             -I ungdomar ö. 13år fick Janne Olmari SILVER.

             - Han belönas på årsmötet i februari 2017.

3.         Öppna FM i spinnfiske och FFFC:s FM-trolling var  vid Hartola  09-10.07.2016.

             - Vårt  båtlag Kjell Antus – Ralf Dahlin var 11:de  i spinnfiske och 15:de i trolling.

4.         DM - Metet hölls vid Kiva- ja Levalampi i Jurva 24.07.2016.

             - I damer  fick  Eira Määttä BRONSMEDALJ..

- I Ungdomar  u. 19 år vann  Satu Jäntti  GULDMEDALJ.

- I Ungdomar  u. 12 år vann  Eveliina Jäntti  GULDMEDALJ.

- I Ungdomar  u. 12 år fick  Matias Jäntti  SILVERMEDALJ..

- Vårt ungdomslag : Satu Jäntti, Matias Jäntti och Eveliina Jäntti vann GULDMEDALJER:

- Vårt damlag : Eira Määttä, Päivi Tusa och Eila Viinamäki fick SILVERMEDALJER.

- Vårt veteran lag:Aleksi Myllyaho, Reijo Kajoranta, Pertti Korpitie och Pauli Pätäri fick BRONSMEDALJER.

             - De belönas på årsmötet i februari 2017.

5.         Sommarpilkning var i Pudasjärvi 25.7 – 31.7.2016

- PK hade två representanter som deltog :Janne Valtari kom på 2 plats och Raimo Valtari på 8 plats i finalen.

6.        FM -Metet 2016 hölls  längs Kimola kanals strönder 07.08.2016.

            - Det var 4 metare som representerade Pilk Kings rf.

            - I ungdomar u. 19 år fick Satu Jäntti PRONSMEDALJ.

            - Matias och Evelinna Jäntti var med i distriktets ungdomslag som fick PRONSMEDALJER.

             - De belönas på årsmötet i februari 2017.

7.        DM- Kastfiske hölls  i Kristinestad 14.08.2016.

- Det var 4 st båtlag som representerade Pilk Kings rf.15 båtlag tävlade

- Båtlag : Mika Lemmetti – Anssi Kinnari vann GULDMEDALJER.

- Båtlag : Kjell Antus – Ralf Dahlin fick BRONSMEDALJER.

- Lag : Kjell Antus – Ralf Dahlin / Thomas Sandås – Timo Stenman vann GULDMEDALJER.

- Lag : Mika Lemmetti – Anssi Kinnari / Ari Torsti – Kim Backman fick BRONSMEDALJER.

             -  De belönas på årsmötet i februari 2017.

8.         FM i pilkfiske från bryggor hölls 25.09.2016 i  Kuopio.

             -Det var en person som tävlade för Pilk Kings.Reijo Kajoranta kom ej bland de tre bästa.

9.         Föreningens inbördes METKUNGTÄVLING slutade följande.

             1. Murto Martti                                                                         367,55 p.

             2. Ala-Honkola Hannu                                                           362,79 p.

             3. Valtari Raimo                                                                       325,80 p.

             4. Myllyaho Aleksi                                                                   315,48 p.

             5. Kajoranta Reijo                                                                   309,06 p.

             - De belönas på årsmötet i februari 2017.

10.       Distriktets METKUNGTÄVLING slutade följande.

             - Det var 5 tävlingar av vilka 4 tävlingars poäng räknades.

             - I ungdomar u. 19 år vann Satu Jäntti  GULDMEDALJ.

             - I ungdomar u. 15 år  fick Riku Korp fick BRONSMEDALJ.

             - I ungdomar u. 12 år vann Eveliina Jäntti GULDMEDALJ.

             - I ungdomar u. 12 år fick  Matias Jäntti BRONSMEDALJ

             - I Damer ö. 60 år fick Eila Viinamäki BRONSMEDALJ.

             - De belönas på årsmötet i februari 2017.

11.       Pilk Kings frågetävling hölls 28.09.2016 vid TAKOMO, Sandögatan 11.

             Gunnar Wendell hade gjort 15 frågor + 3 tillägsfrågor. Max p. för 15 frågor var 32p.

             1.Juha Leino                                              17 p.

             2.Hannu Ala-Honkola                             10 p. +2p. i den andra tilläggsfrågan.

             3.Leif Heikkuri                                          10 p.

             4.Timo Stenman                                         9 p.

             5.Markku Miilumäki                                                                 6 p. ( svarade rätt på en 2p. fråga)

             6.Aleksi Myllyaho                                      6 p.

             7.Matti Torala                                             4 p.

 

 

             Sekr.          Leif Heikkuri